Balančné cvičenia

 

 

 

 

Dysplázia bedrových kĺbov

Dysplázia bedrových kĺbov psa je vývojová abnormalita koxofemorálneho kĺbu s preukázanou dedičnosťou. Je to časté ortopedické ochorenie v populácii psov hlavne veľkých plemien spôsobujúce zmeny na hlavici stehnovej kosti a acetabulárnej kĺbnej jamke pánvi.
Množstvo a zloženie potravy mladých vyvíjajúcich sa psov je základným faktorom ovplyvňujúcim rozvoj dysplázie. Ďalšou príčinou je veľké alebo nárazové zaťažovanie psov v období vývoja psa.
Psi sa na dyspláziu bedrových kĺbov rontgenujú najskôr vo veku 12 mesiacov, u ťažkých plemien neskôr, vývoj ich kostri trvá dlhšie.
Rontgenový nález sa uvádza v stupňoch dysplázie bedrových kĺbov nasledovne:
A / 0 – bez nálezu
B / 1 – hraničný
C / 2 – ľahký
D/ 3 – stredný
E / 4 – ťažký

 

Autoimunitné ochorenia

Ide o choroby imunitného systému, pri ktorých sú imunitné reakcie organizmu zamerané proti vlastným tkanivám a orgánom. Autoimunitné ochorenia môžu postihovať jedno tkanivo alebo orgán alebo môže ísť o celkové ochorenie, ktoré postihuje viacero orgánov a tkanív.
Medzi orgánovo špecifické ochorenia patrí napr.:

  • autoimunitné ochorenie žliaz
  • autoimunitné zápaly nervového tkaniva
  • autoimunitné ochorenie kože
  • autoimunitná hemolytická anémia.

Pre celkové autoimunitné ochorenie sú charakteristické zápaly kĺbov, ladvín a kože, horúčky a chudokrvnosť.
Anglický kokeršpaniel je jedným z typických plemien, u ktorých sa najčastejšie vyskytuje autoimunitná hemolytická anémia. Príznakmi choroby je rýchly nástup apatie a slabosti, blednutie slizníc až žltnutie spôsobené rozkladom krvného farbiva, zväčšená slezina, zvracanie, drobné krvácanie na slizniciach. Základom úspešnej liečby je včasná diagnóza a zahájenie liečby, čo nie je vždy také jednoduché, pretože sa môže ľahko zameniť s inými ochoreniami.